Wednesday, January 20, 2010

Cybertaxonomia

Bar ugye a hagyomanyos taxonomia megertese is okozhat gondot, most egy rovid poszt erejeig betekintest engedek a cybertaxonomia vilagaba, amit enis most tanulok mintazallat. Ezt egy reszrol baromi uncsi csinalni (adatbazisozas 1000rel) masreszrol sokkal szebb interaktivabb a vegeredmeny.
Hat nezzuk hogy is nez ki a teljes eredmeny a weben a kis terkep kapcsan (sajnos a kepek tul nagyok, de ezert kulon nem szabtam at a kml-t.


View Tomocyrba map in a larger map

Nem annyira interaktiv mint a Google Earth, de letoltve a progit abban megnezheto, a megfelelo gombra kattintva. Ott a kepmeret sem fog gondot okozni (felteve ha mondjuk nem 600x800-ra van allitva a kepernyofelbontasa). Gondolkozom a Sorenes kepek ilyenfele osszeszedesere is, majd kiderul jatszom e vele ennyit.
A cybertaxonomia, mely az internet adta lehetosegeket (MorpBank, GenBank, EoL es egyeb tarsaik) kihasznalva probalja a taxonomiai eredmenykozlest modernizalni, annyira mas mint a hagyomanyos (melyrol ugyan konyvek tucatjai jelentek meg, megis keves a jo kozottuk), hogy kulon konyvet is szenteltek nekik. Quentin Wheeler, meglehetosen nagyagyu nagyagyu (magyar billentyuzeten kijon a poen), melyet meg ugyan nem olvastam de mar itt pihen a vinyon. Sajnos sokszor valasztom a gyakorlat rogos osvenyet az elmeleti lebetonozott szerpentin helyett. A konyvek olvasa bizony fontos :) es hogy legyen vicc is:

No comments: