Saturday, January 30, 2010

Golden Gate park

Egy reggeli seta, kepekben.
A kepeket erdemes megnezni az albumban mert geotaggeltek (probalkozom az egyeb felhasznalassal is ;)
Katt a kepekert.

Friday, January 22, 2010

KODAK KODAK avagy PENTAX-onomia

Nemveletlen hivott a fizikatanarom Fona'k Tamasnak (Jamie es a csodalampa mesesorozat, gy.k.) Nyilvan uj posztom is van.Lehet tippelni, mert ey megmondos.
Naggyon durva hogy itt akkora ugropokok vannak amire otthon nemcsak az ugropokosok, de a farkaspokosok is osszeszaladnank. Egy laza fotoszesson alapjan elmondhatom, hogz olyan nagyon nem illetodnek meg a kameratol, a kezemtol. Siman nekimegy. Egyelore nem mart meg, de nem kellett volna hozza sok.
Szereny minosegu kepeim ime.







=======================================
Egy PRO kep ami nem az enyem meg itt. A lehidalas utan erdemes megnezni a galleriajat neki. Vagy itt vagy itt.
Akinek ez sem eleg Opo Teaserbol (alias Thomas Shanan) annak ezt a cikket ajanlom, ahol elarulja a titok felet: "I use a Pentax *ist DL dslr camera body and several different lens set-ups for my macro work. The main lens I use is a 1980’s 28mm Pentax Takumar (Bayonet) prime lens reversed to either a bellows, some extension tubes, or a 2x teleconverter (and rarely a combination of those). For lighting I have an old Vivitar Zoom Thyristor flash mounted to a flash bracket diffused by a homemade flash diffuser/softbox.

Amit nyilvan nem arul el az a photoshop es a fenykepezes alapjainak intim ismerete.
Jah es hogy minden kepe mutermi :) Az ugropokok szemeben visszacsillan a szetup.

Thursday, January 21, 2010

30! A gephaz jelenti..

A Spambotok egyre gyakoribb felbukkanasa miatt ezentul minimum "OPEN ID" kell a kommenteleshez.
Vagyis vmit be kell irni a nevhez.
A legjobb modszer tovabbra is a google accos hsz marad.

UPDATE: Kinai hekkerek meghekkeltek a googlet es vagy masik 500 ceget, egy Windowsos resen keresztul. Windowsos userek: Akinek nincs beallitva az automata frissites az tegye meg sajat erdekeben.
Udv:
s

Wednesday, January 20, 2010

Cybertaxonomia

Bar ugye a hagyomanyos taxonomia megertese is okozhat gondot, most egy rovid poszt erejeig betekintest engedek a cybertaxonomia vilagaba, amit enis most tanulok mintazallat. Ezt egy reszrol baromi uncsi csinalni (adatbazisozas 1000rel) masreszrol sokkal szebb interaktivabb a vegeredmeny.
Hat nezzuk hogy is nez ki a teljes eredmeny a weben a kis terkep kapcsan (sajnos a kepek tul nagyok, de ezert kulon nem szabtam at a kml-t.


View Tomocyrba map in a larger map

Nem annyira interaktiv mint a Google Earth, de letoltve a progit abban megnezheto, a megfelelo gombra kattintva. Ott a kepmeret sem fog gondot okozni (felteve ha mondjuk nem 600x800-ra van allitva a kepernyofelbontasa). Gondolkozom a Sorenes kepek ilyenfele osszeszedesere is, majd kiderul jatszom e vele ennyit.
A cybertaxonomia, mely az internet adta lehetosegeket (MorpBank, GenBank, EoL es egyeb tarsaik) kihasznalva probalja a taxonomiai eredmenykozlest modernizalni, annyira mas mint a hagyomanyos (melyrol ugyan konyvek tucatjai jelentek meg, megis keves a jo kozottuk), hogy kulon konyvet is szenteltek nekik. Quentin Wheeler, meglehetosen nagyagyu nagyagyu (magyar billentyuzeten kijon a poen), melyet meg ugyan nem olvastam de mar itt pihen a vinyon. Sajnos sokszor valasztom a gyakorlat rogos osvenyet az elmeleti lebetonozott szerpentin helyett. A konyvek olvasa bizony fontos :) es hogy legyen vicc is:

Ezt latom epp, a kep-ernyon


Perpillanat excell adatbazis epitek, ami egy ido utan, minden bevitt fiolanak kulon pontot generalva egy *.kml filet keszit. A kml filet a google earth olvasni tudja es ilyen hasznos kis terkepeket lehet vele kesziteni.
Csak csendben jegyzem meg hogy pl Sorennek van ilyen terkepe, amit mondjuk valoszinu nem buveszkedessel, hanem verrel es verejtekkel epitett meg.
Nagyon hasznos kis dolog ez, latvanyossa lehet tenni vele sokmindent.

Monday, January 18, 2010

Run to the hills…

Természetesen ezt is, mint annyi jó dolgot Fince kezdte el, a "Two minutes to midnight"-tal, én csak szokásomhoz híven lenyúlom a jó ötleteket :D

A mai kapcsolódó Iron Maiden klip címe, "Run to the hills", ami azért van, mert dimbes dombos (és nem zimbes zombis) vidékre költöztem. Egy ideje már tudott volt a dolog, és a blogozosdiból most kicsit visszább is veszek (elvégre tavaly 3mal bővült a léccám - ami gy.k. megkereséses és nem jelentkezéses alapon bővül). Így a csontvázpókok csiklandozós csalánszőrei, képcsokor bejegyzéseket sem teszem most fel. Azt a két napot amit ráfordítok nem éri meg az a 11 ember aki elolvassa.

Az apropó amiért most írok, az egyszerű mint a faék: kinnt özönvízszerű eső esik (ami megmagyarázza az itteniek vallásos buzgalmát), én meg a mosógép felszabadulására várok és perpill nincs kedvem filmet nézni.

A hely, ahova nem sors szeszélye vetett, hanem a jelentkezési lapom, érdekes. Kiváncsi lennék, ha a madárpókfaunát írnám körbe az mekkora segítség lenne (Aphonopelma van csak de az q sok).

Önmagában is. Nem messze a világhires börtöntől (ahova Eli is igyekszik a rohadt könyvével, sajnos egy egetrengetően szar film keretében), reggelenként érdekes ahogy a pálmafák tövében az ember elhalad a munkahelye előtt a kínai nyugdíjasok tömege előtt aki a lassú lepkekergetést végzik, amit a pálmafákhoz támasztott ipari mennyiségű halef, kalef, szabja, nundzsaku és egyéb, maradandó testi károkozásra alkalmas tesz abszolút nevetségessé. Gyakorlatilag bármelyik ugrálós film statisztamennyisége megtalálható itt, nem csodálkoznék azon ha egyikük másikuk vmelyik Brúszli filmben is felbukkant volna.

 

A madarak is érdekesek, eddig vagy 10 fajt láttam, egy kolibrit is beleértve, ami így télen nekem elég vicces, akárcsak az, hogy virágzik a levendula, és a rövidnaci/poló kombó kommersz viselet napközben. A holló itt közdög. A faunáról még ennyit, hogy egy 500 hobo populáció is van, erősen territoriális viselkedésük miatt egyenletesen elosztva a parkban.

A rengeteg szép kép egyébként kamu, pl. az ikonnak számító híd is általában így néz ki:

A park ahol dolgozom viszont baromi király. Ugyan tele van betelepített eukaliptusszal és egy csomó új-zélandi fával, de van egy csomó őshonos gaz is, aminek az ad különös fintort, hogy itt a Csendes óceán homokdűnéi voltak, mielőtt az első amigókat ideette a fene, szal hiába őshonos asse lenne idevaló. Érdekes, hogy bár emlékeim szerint itt grafitizett fára, kőre, zubbonyra és nyakra, a Zorro kultusz nemigazán megy.

Persze ezek után nem nagy titok, hogy hova tettem a székhelyem, pláne azután, hogy a honlapnorbi keretében amiről itt hírt is adtam még térképes segítséget is adok.

Maga az intézmény eleddig a legjobb ahol valaha voltam. A TTM kiállításszervezőit ugyan kár lenne ide beengedni, de jó érzés látni, hogy pl. a dánok nem egyedüliek a jó kiállításokban. Sajnos a magyarok sem a szarban. Itt van egy élő korallzátony (élő korallokkal, viaszrózsákkal cápákkal rájákkal meg minden anyámasszonykatonájával), egy élő trópusi fa (lepkékkel madarakkal), illetve túró rudi a fehér alligátor. Ha jól tudom ~10000 élőlény van kiállítva (600 madár és lepke, 100 hüllő és kétéltű) a sokezer halott mellett, és hát valamiért mindig tömve is van a cucc. A Planetáriumban van iMax, de ott még nem jártam.

A kutatási részlegről annyit hogy állat, btw most jött ki végre a Tomocyrbás cikkem is. (hpról letölthető, igaz csak 10 uj faj van benne és pár új génusz).

Thursday, January 14, 2010

Augacephalus sp.

Mostanában ahogy az egyéb ez+az engedi néha, néha befigyel egy, egy fotó is. Mostani "hirtelen" alany egy Augacephalus junodi néven árult állat. Persze hogy ez sem menjen simán van kicsi kavar a dologban. Richard Gallon szerint ugyanis ez az állat nem a WSC -ben szereplő pók, hanem valószínűleg egy még nem ismert vagy félreismert állat. Így illendő az Augacephalus sp. "Mozambik" nevet használni.



Tartásáról annyit tudok amit a saját tapasztalatom által szereztem. Jelenleg a képeken egy 6 vedléses pédány látható, melyet egy műanyag tároló edényben tartok.



A hőmérséklet az átlagos, nappal 24-25 Fok, éjjel 22-23 Fok. Külön fűtést az állatok részére nem alkalmazok. A páratartalom is gyengébb, afrikai faj lévén nem áztatom. Itató is volt bent a dobozban, de az állatok egy éjjel folyamán teljesen teletúrták. Ezt többszöri kitisztítás után is megtette, így letettem az itató használatáról (helyesebben ugyan bent van a dobozban, de általában félig, vagy még jobban teletúrva, így ezt a részt nedvesítem). A talaj 1/4-e nedves, innen veszi fel a folyadékot.



Agresszívnak nem mondanám, még támadóállást sem láttam nála. Védekezésképpen rögtön berohan a búvóhelyére, amely egy a talajban készített üreg. A C. crawshayi-hoz hasonlóan készíti, némely állatnál elér a doboz egyik sarkától a másikig végig a talaj legmélyebb pontján. Éppen ezért ajánlatos mély talajt alkalmazni, nálam ez kókuszrost, tőzeg keverék. Hálószövése minimális, szinte csak az üreg bejáratánál találhatók erősebb jelzőfonalak és a talaj felszínén vékony szálak.



Egyébként egy szép, mintás állat, az afrikai fajokra jellemző testalkattal, mérettel. Sajnos itthon még kevés emberrel találkoztam aki tartaná e fajt, persze ez nem azt jelenti hogy kevés is van. Remélem a Fekete kontinensen élő fajok szerelmesei idővel jobban megismerhetik az állatot és tapasztalhatják e gyönyörű pók tartási élményeit.


Friday, January 01, 2010

DE DE DE

Update2: a honlap ujra megy. A friss valtozasokat is beleirtam/szerkesztettem. Ha ujrafertozodne, akkor ITT kommentben jelezzetek legyszi. Kosz.

------------------------------------------------------------
A szakmai honlapom salticidae.next-it.hu JS:Illredir-B 2009 dec 24.en Trójai vírustámadást szenvedett. Még nem tudom hogy hogyan lehet megszabadulni tőle, de aki nem akar szenvedni vele ne nézze meg az oldalt.
UPDATE: A honalpom angol resze teljesen megsemmisult es a blogon a kepnezegeto sem mukodik (annak a Java scriptjebe ette bele magat a trojai). Perpillanat messze vagyok a biztonsagi mentestol, de lesz megoldas, ha nem is hamarosan. Vagy 6 ember nezte meg a fertozott lapokat, (2009 Xii 24-31 kozott) roluk semmit nem tudok, ha esetleg olvassak a blogot akkor toltsek le az Avast virusirtot es futtassanak egy scan-t.