Sunday, November 30, 2008

Hely hiány

Egy 2.5 éves külföldi ösztöndíjból hazaköltözni mindig nagy macera. Pláne ha rájössz, hogy 200 cuccod van de csak 100nak van hely... Komolyabb érdeklődők részére most néhány duplikátumtól, nem használt könyvemtől megszabadulok. Mielött valaki végigolvassa a dolgot, néhány plussz információ: ezeket a könyveket, cikkeket különböző helyekről vadásztam vadászom össze, főleg online antikváriumokból. A nevem egy pecsét formájában benne van, mindegyikben de amúgy főleg a polcon pihentek, vagyis kímélt állapotban vannak. Most (mivel a legtöbbjük két példányban van meg) feleslegessé váltak a polcon, így a következő lehetőségem van: vagy felviszem a padlásra porosodni, vagy eladom őket. Az árak (pláne a külföldiekkel összehasonlítva) bár mi magyarok elég sóherok vagyunk ilyen téren, meglehetősen barátinak számítanak (és akkor még az egyes művek beszerezhetetlenségéről nem is beszéltem). Mivel nem nyerészkedni akarok a dolgon, legfeljebb lekerülnek porosodni, de kótyavetyéről itt nincs szó. Félreértés ne essék nem szándékozom kétségbeesetten eladni ezeket.

A következő tételek eladóak, vagy személyes átvétellel Pesten vagy postázom.

TÉTEL #1
Cím: Raven, R. J. (1985). The spider infraorder Mygalomorphae (Araneae): Cladistics and systematics. Bull. Am. Mus. nat. Hist. 182: 1-180.

Ez a klasszikus mű egy komolyan madárpókokkal foglalkozó kicsit szakmaibb érdeklődésű hobbista polcáról nem hiányozhat.
Kifogástalan állapotú példány ára 15000 HUF.

TÉTEL #2:
Elkelt

TÉTEL #3:
Elkelt

TÉTEL #4:
Végül de nem utolsósorban a Pöci biblia, ami nem rossz, bár szakmailag messze elmarad a többitől, egy hobbistának rengeteg infót tartalmaz, és ha nem taxonómiai műként hanem hobbikézikönyvként nézem akkor egy komoly munka.
Ornamentvogelspinnen: Die Gattung Poecilotheria. Biologie, Pflege, Zucht, Erkrankungen Author(s): Krehenwinkel, Henrik; Märklin, Thomas; Kroes, Thorsten; Krehenwinkel, Henrik; Märklin, Thomas; Kroes, Thorsten
Kifogástalan állapotú példány , ára 10000 HUF

Wednesday, November 26, 2008

Apró apropó

A Zoological Journal of the Linnean Society, egy nagyon jó nemzetközi újság. Fel vagyok íratkozva a hírlevelükre, ahol rendszeresen tájékoztatnak a friss szám tartalmáról.
A mostaniban van egy ami kicsit marginálisan de érinti a blogot.

A cikkekre az eddig érvényes szabályok vonatkoznak: leendő fordíto jelentkezik, kap egy részletet, fordít, itt közzétesz majdan cikket megkap.

Pages: 651-675
Comparative anatomy of the mesosomal organs of scorpions (Chelicerata, Scorpiones), with implications for the phylogeny of the order
ERICH S. VOLSCHENK, CAMILO I. MATTONI, LORENZO PRENDINI
ABSTRACT

Published Online: 25 Nov 2008
DOI: 10.1111/j.1096-3642.2008.00426.x

Pages: 848-855
Proposed amendment of Articles 8, 9, 10, 21 and 78 of the International Code of Zoological Nomenclature to expand and refine methods of publication

ABSTRACT

Published Online: 25 Nov 2008
DOI: 10.1111/j.1096-3642.2008.00518.x

Tuesday, November 25, 2008

Mi lehet holotípus

Ezt a TAXACOM-os mondjuk úgy disputát még tavalyelőtt sikerült még megtalálni. Sajnos a TAXACOM-ot Mailmannal csinálják (éppen ezért az eddigi helyen elérhető archívumban sincs már benne).


A Zootaxa következő (hálistennek free) cikke irányította, mely egy új majomfajt ír le olyan kis populácó (18 egyed) alapján melyből nem volt szívük kivenni egy hímet, ezért lefotózták, és elengedték az egyedet. Úgy gondolják/ták hogy az ICZN alapján (idézem: 73.1.4. Designation of an illustration of a single specimen as a holotype is to be treated as designation of the specimen illustrated; the fact that the specimen no longer exists or cannot be traced does not of itself invalidate the designation.) MEGENGEDI, hogy fényképet is kijelöljenek holotípusnak.
A cikkelyt DIREKT nem fordítom itt le (majd kommentben a saját véleményként), kiváncsi vagyok mások értelmezésére is.* Mások szerint meg nem.
A szkeptikusok (kérésre az emaileket kötve fűzve elküldöm) szerint viszont: 16.4.2. where the holotype or syntypes are extant specimens, by a statement of intent that they will be (or are) deposited in a collection and a statement indicating the name and location of that collection (see Recommendation 16C).
Ez feleleveníti a Science-ben 2005ben lezajlott dolgokat. Csunya dolog, de a pdfeket innen le lehet tölteni:
Leírtak egy afrikai majmot:
Jones T. et al. The Highland Mangabey Lophocebus kipunji: A New Species of African Monkey. Science 308: 1161 - 1164. 2005
No erre jöttek a reakció meg a válasz (egybe van a 3 cikk):
Timm, R. M. & Ramey, R. R. What Constitutes a Proper Description?
Landry The Discovery of a new species of monkey.
Polaszek et. al. Response. Science 309: 2163 - 2166. 2005

Friday, November 21, 2008

HAJ-RÉKAAAA!

Meglett az eltűnt! Izé nem is tűnt el, de MEGLETT! És ez a lényeg... Indexcopy.
Meglett az űrállomás elcsatangolt pókja
Az Eredeti itt van KLIKK
2008. 11. 21., 10:05 Frissítve: 2 órája
Megtalálták a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) az elveszettnek hitt pókot – írja az ABC hírportálja. Az állat elbújt a terráriumában, ezért nem találták. Társa már hálót szőtt az űrben.

Hét elején adtunk hírt [1] arról, hogy az ISS legénysége a felvitt két kísérleti pók közül csak az Egyes nevűt (Spider One) látja. Azt feltételezték, hogy Kettes (Spider Two) megszökött és valahol az űrállomáson bujkál, az asztronauták még keresőexpedíciót is szerveztek. Azonban kiderült, hogy a pók végig a terráriumában volt Egyessel, csak olyan jól elbújt, hogy az űrhajósok azt hitték, megszökött. Egyes közben már hálót szőtt az űrben. A háló néhány nappal ezelőtt még teljesen aszimmetrikus volt, de most már kezd pókhálóra hasonlítani. Sandy Magnus, az ISS legénységének legújabb tagja korábban arról számolt be, hogy a háló egyáltalán nem szabályos, és a terrárium nagy részét beborítja. .A pókok az űrben nem számítanak újdonságnak, már az első amerikai űrállomás, a Skylab fedélzetén is voltak ketten, Arabella és Anita. A tudósok már akkor, 1973-ban is azt vizsgálták, hogyan viselkednek az ízeltlábúak a súlytalanságban, miképpen táplálkoznak és alszanak, ugyanúgy szövik-e hálójukat, mint a Földön. Egyes és Kettes a tervek szerint az Endeavour űrsiklóval tér vissza a Földre november 29-én.


Thursday, November 20, 2008

Fő a tudomány. Etwas Kochen? Jájá... madárpóktejet

A múltkor linkeltem be az Americanarachnology.orgon található konferenciakötetet. Most kaptam meg az előadások kivonatát, így a reggeli KV mellé toltam egy kis olvasgatást. Negyedegyre lett kész a poszt.
Egy laza kis cikkel gondoltam indítani, ami legnagyobb meglepetésemre, a hobbihoz több szálon kapcsolódik.
Gen. brunnipes-nek írhatnám ha viccesen, a Pamphobeteus sp.-s elnevezés típust megfordítom, vagyis hogy a faj nem tudjuk melyik génuszbe tartozik. Bár ilyenkor az incertea sedis (bizonytalan helyzetű) latin kifejezést használják. Ráadásul a Mygale brunnipes nomen dubium azaz "nem tudom mi lehet az" is volt. Nézzük meg hát a sztoriját, eredetiben itt olvasható.


Merni sem reméltem, de a hobbiban nem ritka a faj, amit a TTSen brózolva hamar észrevehetünk.
Tarantula store
Sőt, vájszeműek és gúglibűvészek megtalálhatták a cikk előzményeit is a jól ismert orosz madárpókász, Bagaturov oldalán:

Méghozzá a 2007 es hírek között
Következzen tehát a szöveg szó szerinti fordítása...ezt az eltérő szín és betűtípus jelöli. Néhol pakolok hozzá egy kis kiegészítést...
4. Alant néhány madárpókos hír, melyeket a szerzők maguk hoztak nyilvánosságra a 17th International Conference of Arachnology Brazíliában (az eredmények nyomtatása alatt van - in press., ha másképp nincs jelölve).
4.1.Az össze madárpókcsoport közül valószínűleg az avik (Aviculariinae) a legzűrösebbek, különösen a névadó génusz az Avicularia zűrös és felismerni is nehéz ha egyáltalán lehetséges, aminek az az oka, hogy bár a a XIX században felfedezték és leírták őket (sőt a Brazíliai Atlanti Esőerdő fajcsoport revideálás alatt van) mégis a vizsgálható példányok (a típuspéldányok hiánya) nem elérhetőek és friss gyűjtés sincs.
A revízió előzetes eredményei alapján, mintegy 29 fajról nem sikerült kideríteni, hogy hogyan nézhet ki [nincs meg a típuspéldány, és az eredeti leírás alapján nem dönthető el pontosan a faj kiléte], ezeket “nomen dubium” ként listázza a katalógus [nomina dubia - többesszám] (ezek 1805-1889 között írták le). Hosszú ideje nem készült a génuszról átfogó revízió, néhány fajleírástól eltekintve, melyek érvényessége általában kérdéses, és inkább több kárt okoztak mint hasznot
Ezért, a mostanság, a 17th International Congress of Arachnology-n, a nagy brazíl madárpókprofesszor, Rogerio Bertani (Instituto Butantan, São Paulo, Brazil) által nyilvánosságra hozott kutatási eredmények valóban jó kezdés mindazok számára, akik érdeklődnek a csoport felé, hiszen a legtöbb Aviculariinae alcsaládba tartozó faj keresett fajnak számít a falakó madárpókok között. Bertani jelentése szerint, a következő vizsgálatokat végezték el, melyek a következő eredményeket szolgáltatták. Négy [az Ephebopus revízió előtt 5 génuszt vettek ide, azóta már többet], Brazília különböző régióiban elterjedt génuszt találtak: a földrajzi elterjedést feltérképezték, biológiai és ökológiai adatokat is gyűjtöttek.
1) Typhochlaena C. L. Koch (még újra kell érvényesíttetni a nevet, [jelenleg az Iridopelma szinonímja]) típusfaj: T. seladonia C. L. Koch (amiről már itt egyszer szóltunk), de íme a neten fellelelhető néhány kép egyike, illetve 2 fajt fog még leírni, Brazíliából.

A génuszra jellemző, hogy a többi Aviculariinae nemtől eltérően (kivéve az Ephebopus génuszt) fák meglazult kérge alatt készíti el a lakócsövét.
2) Pachistopelma Pocock, melybe csak egy faj tartozik [vagyis a génusz monotipikus]: P. rufonigrum Pocock mely kizárólagosan a broméliák belsejében él. Előfordul a hobbiban. A kép innen van tükrözve)

A Pachistopelmáról több cikk is elérhető ingyen a neten: cikk1, cikk2.

3) Iridopelma Pocock, melybe 3 faj tartozik, az I. hirsutum Pocock, és I. zorodes Mello-Leitão illetve egy új Brazíliai faj;

A kép az arachnoboardsról van tükrözve, klikk a képre thread olvasásáért.
4) És végül az Avicularia Lamarck, az A. diversipes C. L. Koch fajjal és egy újjal melyet Brazíliából írtak le. Az utóbbi két génusz tagjai a (3, 4) növényeken élnek, ahol a lakócshelyüket levélből és pókselyemből készítik.
A négy génuszon belül a következő nevezéktani változásokat fogják javasolni: Avicularia palmicola Mello-Leitão az Iridopelma hirsutum szinonímja. Avicularia pulchra Mello-Leitão és a A. recifiensis Struchen & Brändle, a P. rufonigrum szinonímja. Az Avicularia gracilis (Keyserling) és A. leporina (C. L. Koch) fajok kiléte nem állapítható meg pontosan így ők ”nomina dubia”-vá válnak.
Felmerülhet logikusan a kérdés, hogy oké de ez a brunnipes hogyan kerül a levesbe (azontúl, hogy ő is megjárta már az Avicularia-t? Nos nézzük hogy a konferenciajelentés következő pontja mit is ír róla?
4.2. A következő apró, de fontos pont az Avicularia nemmel kapcsolatban, szintén Rogerio Bertani és ezzel együtt 2 másik Brazíliai kutató, a híres Fukushima, C.S. [A Cyriocosmus revízió kapcsán lehetne ismerős ha valaki a halántékát vakarja] és a közönség által kevéssé ismert Nagahama R.H. nevéhez fűzödik. A következő felfedezést tették egy apró madárpókkal kapcsolatban mely nagyon hasonlít egy régen felfedezett melyet eredetileg Mygale brunnipes C. L. Koch néven írtak le (most az Avicularia nem tagja, mint “nomem dubium”). A madárpókot a brazíliai híres/hírhedt atlanti erdőkben gyűjtötték.
C. L. Koch eredeti leírásában van egy olyan ábra, mely a faj rendkívül jellegzetes színezetét ábrázolja, melyek pontosan egyeztek azon egyedek színezetével melyeket Paraíba, Alagoas és Pernambuco, államokban gyűjtöttek Brazíliában.

A faj hasonlít a Plesiopelma és a Homoeomma nemekre az ivarszerv alakjában, de különbözik abban, hogy hiányzik a Plesiopelma nem hímeinél megfigyelhető első másodvégízen található dudor, illetve különbözik a Homoeomma nemtől abban, hogy hiányzik az hímek ivarhólyagján található ujjszerű nyúlvány. Továbbá, ellentétben ezekkel a nemekkel, melyek első másodvégíze a párzósarkantyú ágai közé hajlik be, ennél a fajnál a másodvégíz a külső ágának végéhez illeszkedik.
A szerzők egy előzetes filogenetikai vizsgálatot is elvégeztek a Avicularia brunnipes, Plesiopelma spp., Homoeomma spp., Cyriocosmus spp., Hapalopus spp., Euathlus sp. és külcsoportként Grammostola sp. faokon, ami megmutatta, hogy a fajt ujra le kell írni, és az Aviculariinae alcsaládból ki kell zárni, át kell tenni, mint új génuszt (Kochia) a Theraphosidae alcsaládba.
———————————————
Eddig Bagaturov. Vagyis az Aviculariinae-s istálló ganajozás alatt van, ami remek, minimum 2 posztdok dolgozik rajta ami még remekebb, és mindezt Bertani keze alatt, azt hiszem ez a legcsodálatosabb hír amit a hobbisták hallhattak. Az sp. “Ekuádorba fogtam-e” és egyéb borzadvány PTN-eknek remélem legalább itt nemsokáig lesz maradásuk…
A képek Rick West oldalán vannak, ide csak tükröztem őket, ezek találhatók amúgy feke-fehébe a cikkben is. Így néz ki a Kochia:


Wednesday, November 19, 2008

Houston, azonnal küldjétek a vadállatbefogót az ISS-re!

Meglógott egy pók a Nemzetközi Űrállomáson



Megszökött a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) éldegélő pókpáros egyik tagja. A pókok az űrben nem számítanak újdonságnak, már az első amerikai űrállomás, a Skylab fedélzetén is voltak ketten, Arabella és Anita. A tudósok már akkor, 1973-ban is azt vizsgálták, hogyan viselkednek az ízeltlábúak a súlytalanságban, miképpen táplálkoznak és alszanak, ugyanúgy szövik-e hálójukat, mint a Földön. Az ISS jelenlegi két pókját Egyesnek és Kettesnek hívják. Az Egyes (Spider One) kedden láthatóan komoly munkában volt, hogy előállítsa kusza hálóját. A pókoknak nehéz dolguk van az űrben, a gravitáció hiányában nem képesek szimmetrikusra szőni hálójukat. A Kettesnek (Spider Two) azonban nyoma veszett.

Ginger Kerrick repülési igazgató közölte, hogy az állat keresésére indultak. Mint magyarázta, az Egyes a fő kísérleti pók, amelyet egy átlátszó falú üvegdobozban folyamatosan figyelnek. A Kettes csak egy tartalék pók, elkülönített lakrésszel. Kirk Shireman, az űrrepülő helyettes programigazgatója nyugalomra int. Szerinte nem biztos, hogy a Kettesről le kell mondani. "Csak nem szökött el a fedélzetről, biztos, hogy néhány napon belül rátalálunk valahol, amint szövögeti hálóját". A pókpár a tervek szerint a 15 napos küldetést teljesítő Endeavour űrsiklóval tér vissza a Földre november végén.

http://index.hu/tudomany/blog/2008/11/19/meglogott_egy_pok_a_nemzetkozi_urallomason/


Tuesday, November 18, 2008

Kőbányai és kladisztika

Az Ami fordítás körüli kladisztikai bonyodalmak, rámutattak arra, hogy talán hiba volt ennyire szakmai cikket feladni.
Persze nagyon jó lenne egyetlen adott forrás magyar nevezéktanát használni, a disputa érdemi lehetőségeit megteremtve, sajnos ilyen forrás egyenlőre nincs. Valószínűleg nem is lesz, hiszen:
#1: Magyarországon nagyon kevesen foglalkoznak kladisztikával
#2: Magyar nyelvű jegyzet könyv ugyan már akad: KATT, de az csak tényleg nagyon az alapokat tartalmazza. Ma pl. már alig használnak retenciós indexet, mindenki a "support"-okat emleget (aláttámasztottság, én bizonyítottságnak fordítanám).

Egyemistákok, ottan tanítók számára egy kis össznépi, majd még frissitem mert van mivel...
Halihó!
A fő referenciát Schuh, R. T. 2000 Biological Systematics. Cornwell University Press. jelenti, ezért akkor ajánlanám .
Persze érdemes megvenni: AMAZON.com az ára 50 Pengő Bushdollár.

Időt és fáradságot nem kímélve, bár bevallom élvezem az ilyen dolgokat megcsinálni, összeállítottam egy általam fontosnak, szükségesnek tartott könyvekből egy szelekciót (minimálkönyvtárat) bemutatni.
.
.
.
A Kitching féle (figyelem, NAGYON FONTOS a második kiadás - second edition) könyv gyakorlatilag a kladisztika alapjaitól egészen a mindenféle szupportokig szinte MINDENT bemutat amit a megjelenéséig kitaláltak.
Azoknak akik kladisztikával szeretnének foglalkozni, MINDENFÉLEKÉPPEN ajánlom (csendbe' jegyzem meg, olyan Merle-s sotto voce, hogyakik anyázzák a kladisztikát, nos ezt a könyvet nekik sem ártana, és akkor máris nem mondanának zöldségeket arról amihez nem is értenek. :)
.
.
.
.

A Winston féle alapmű azok számára egy remek összefoglaló, akik taxonómiából PhD-t írnak. Rmeke bon-mot -okkal adatokkal kiegészítőkkel és letisztult gondolatokkal tele a könyv nemmellesleg, nemszakemberek számára IS közérthetően elmagyarázva a TAXONÓMIA lényegét, a nevezéktan eredetétől kezdve. Ezt a könyvet NEM kell megvenni, mert a www.earthscape.org ról (ingyenes reg után) letölthető. Éppen ezért én nem is rakom fel sehova.
..
.
.
.

Ugyanez a lehetőség a Meier Wheeler szerkesztőpáros könyvére is áll, amit szinténcsak nagy nyugalommal lehet a taxonómus-szisztematikus kutatótársak figyelmébe ajánlani.
Több fajkoncepció (mondjuk a legfontosabbak) mellett álló kutatók érvelnek maguk mellett ellen szóval nekem mind az ötlet mind a felépítés rendkívül tetszik.
Mint említettem le lehet tölteni a webről, de akinek esetleg gondja van vele, az írjon, elküldöm mélában.
.
.
.
.

.
Nemrégiben értem haza a postáról ezzel a könyvvel. Tekintve ugye, kevés érdemi infóval szolgálhatok róla, merthogy NEM olvastam még.
DE
Ami máris szimpivé teszi számomra ezt a 36 dolcsis könyvet, az a néhány fejezetcím amibe szerintem meg ma belekapok (reményeim szerint más is):
Molecules versus morphology in systematics: conflicts, artifacts and misconceptions
Character selection and methodology of morphological phylogenetics
Coding morphological variations within species...

Sunday, November 16, 2008

of dö táááájgggör

Azt hiszem, minden, az 1980as években már eszét bíró ember, felkapja a fejét a dödödödödödödö TÁ, TÁ, tá, táááááááááááááá kezdetű emlékezetes diszkósláger kapcsán. OOOOF THE TÁÁÁJGER. Egy a korra oly jellemző, ám pontosan ugyanannyira valószerűtlen akciófilm címzenéje volt ami - mily meglepő - a tigris szeme címet viselte. Ez csak azért jutott eszembe, mert ezt dúdolásztam, miközben e pókot fotóztam szarrá a kertemben. Rendkívül ko-operatív (értsd: együttműködő) volt, de ez nem meglepő ha egy jól megetetett trópusi pókot 15 Celsiuson fotóz az emberfia. A "ki az a hülye, aki őszi tájképpel akarja megörökíteni pókját" kérdésre, kérdezhetném, hogy "ki az a hülye aki egy tájképbe rak egy pókot", vagyis utalhatnék arra, hogy a táj nem trópusi jellegéből, felületes szemlélő vajmi keveset vesz észre. A makrofotózáshoz mutatott teljes analfabetizmust most nem vesézném ki külön...
Aki meg ránézésre kiböki, hogy ez nem délamerikai moha, azzal meg amúgy sem jó vitába szállni...
Photobucket
Irma az irminia
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket

Vannak közöttük kevésbé jók is. A képek nagyobban ITT nézhetők meg.

Saturday, November 15, 2008

Both-tal ütném a nyomát...

Újabb érdekes adat: valaki fotózni vitte a szerencsétlen albovaganst (Fince szerint. Azt én neki elhiszem, és jo ha tudjuk, hogy NEM fajnév és használjuk csak így, hogy véletlen se keverhesse össze senki - köszi). Csak telcsizés közben meglógott a kis getzi, telcsi közbe, vágod. Amit Bothzoli botvégre kapott.


Nost bár tökfejeknek néznek minket nézzük meg miről van szó.
Telefonos segítséget kaptam Fincétől (akit teljesen más ügyben kerestem ma erről később lesz szó remélem), aki azt szeretné három mondatba belesűríteni, hogy vastagon van vaj a fejeken máshol is (próbálom visszaadni, hogy mit mondott, de hétfőig várni kell az ő verziójára). A hobbi felhígult, tetszik avagy nem. Nőnek ki a földbőljóskák, 3 hónap alatt 50-60 pókos állomány lesz majd hirtelen le kell építeni mindent. Mondjuk egy döglött oroszlánt: salivspidert. Túl sok pók van az országban a legtöbb pókot 1000-2000ért is alig lehet eladni. Apropó eladás. Aki elad egy 10enxéves emberkének eztazt amazt (igen ha skorpiót akkor még bünti is jár!) annak is van felelőssége.
Én csak lehet hogy feketébb lelkű vagyok, de. Hogy hogy a telefonálónak nincs neve? (azé majd 20 perc kell egy telefont bemérni ugye?). Bazi jó az időzítés zofosznak. Celeb után - amiből genya mód őt kihagyták pedig celebis meg repetázott volna pókbólis sőt skoreszfürdést is vállalt volna igaz plussz 3 milláé... Szal, hogy pont most. És már urambocsá, hiszen minden pók érték, de aki egy faszom albovaganszér' fenyeget? Hogyhogy nem egy Monocentropus? Egy jobb Chylobrachys? Egy Haplopelma esetleg? Mindig csak a Brachypelmákok (bizti zoli csak ezek ismeri fel TUTI madárpóknak). Ha annyi szart elengednek ebben az országban akkor miért csak ócsó szart fog be ez a szerencsétlen (a multkor valami Brachypelma hím volt).
Há szerintem mert vagy ő engedte el (mondjuk aki magyarországon vadállatbefogó lesz, az szerintem el is hiszi hogy ilyenek megtörténnek), nemtudom.
Olvastam mostanság (köszi aki elküldte) egyéb véleményeket is. Nos.
Demokráciával nem lehet terrorizmus ellen, tudományossággal nem lehet médiribik ellen. Szal pityu a szomszádból hiába tart 20 éve pókokat, a médiának nem szalonképes.
Egységesen kék fellépni? (minek?)
Az hogy ma nincs egységes madárpókhobbi hát mit lehessen erre mondani? Van MMK nemtom őket keresték e ez ügyben? XY irhat az rtl-clubnak (oda németül a magyar a klub). Teljesen felesleges. Senki nem fogja nemhogy komolyan venni, de mégcsak elolvasni sem ezeket.
Másikröhej. Hallottam hogy bótzoli (jo bolt lehet neki) mondta, hogy minden létező biztonsági előírást megszegett a fószer. Valaki irgya má be ezeket, és azt is, hogy ezeket ki fogalmazta meg...
Szinetár Csabi egy jó írása az ügyben:KLIKK
Na és most hozzáfogok a: "Nem nagyon értem, ki az a hülye, aki őszi tájképpel akarja megörökíteni pókját" (Pudingot és klasszikusokat csak szószerint) bejegyzéshez, melyre a válasz: pl. én.
Ugyanis énis találtam egy halálos mérgű pókot egy játszótéren. Igaz előtte én engedtem a kertemben rá egy fatönkre hogy lefotózzam (telcsi nem csörgött hálistennek) és az is igaz, hogy a játszótér csak a kisfiam csúzdája és homokozója. Bár a halálos méreg főleg egér méret alatti és főleg rovarokra halálos, de azé öl mint a veszedelöm! Egy centis vót a méregfogja! Akárcsak a hátsó fonószemölcse és a első lábak végíze, de olyan fehéret kakilt hogy ihhaj, meg csuhhaj...

Friday, November 14, 2008

Kókler visszatér

Úgy látom Zolika megint nem bír magával és újra az alulmúlhatatlan bulvármédiát meglovagolva szeretne öt perc hírnévre szert tenni "vadállatbefogó" vagy mi a szösz szerepben tetszelegve. Közben meg suttyó módon, azt sem tudja miről beszél.

Api te egy nulla vagy...duplán. Legutóbb januárban találtál madárpókot szakadó hóban, most meg egy novemberi okozott közvetlen "életveszélyt".HEHEHEHAHAHA!!! Esetleg egy-két özvegy nem volt a közelben egy radiátor alatt ötvenezeré?


Ez nem öregnek való vidék
Az index meg vikipédiát idézget. Nah az is csak egy parasztf@nyival zöngésebb kategória. Aszongya: ajrópában a madárpókmarásba még senki nem halt bele...gondolom úgy ámblokk a világban meg hullanak az emberek, mint állat.

Egyébként az alábbiakban olvasható e veretes cikk:



Madárpókot találtak egy budapesti játszótéren
MTI - ugyelet@mail.index..hu
2008. 11. 14., 09:14 Frissítve: 1 órája
Madárpókot talált a Boráros téri játszótéren egy buliból hazafelé tartó társaság hajnalban.

Tenyérnyi nagyságú madárpókot találtak péntek hajnalban a főváros IX. kerületében, egy Boráros téri játszótéren, közölte Both Zoltán vadállatbefogó.

A rendőrség értesítette őt, hogy egy szórakozóhelyről hazafelé tartó társaság tagjai pókot találtak.

A helyszínre érkezve megállapította, hogy madárpókról van szó, aminek körülbelül egy centiméteres csáprágója van. Hozzátette, ha ez nappal történik, a gyerekek életveszélyben lettek volna, így is csak a szerencsén múlt, hogy senkit nem harapott meg a pók.

Az állatot valószínűleg egy hobbiállattartó engedte el, jelenleg Both Zoltánnál van.

-------------------------------

Allergiásokra lehet veszélyes
Mint minden pókfaj, a madárpókok is méreggel ölő ragadozók. Tartásukhoz nem kell engedély, mert a törvény szerint nem tartoznak a veszélyes állatok közé. Mérgük idegméreg, emberre kevésbé, illetve közepesen veszélyesek. A méreg hatása sok mindentől függ, többek között a madárpókfajtól, a harapás helyétől, az egyén fizikai állapotától és immunrendszerétől. Allergia esetén nagyon veszélyes lehet egy ilyen állat harapása, bár ha valaki a méhcsípésre allergiás, az is járhat végzetes következményekkel. Európában madárpók-harapásba még senki nem halt bele. (forrás: wikipedia)

Forrás:

http://index.hu/politika/bulvar/pok081114/

Monday, November 10, 2008

Életjel

A fiatal nőstény Bonnetina ruddloffiról kattintott pic annyira azért nem nagy ász kép, mint az előző bejegyzésben található Ugrópók, de azért arra jó, hogy két márna meg egy meló között ide is bevigyorogjak valamivel.

Photobucket

Sunday, November 09, 2008

Come-buy? KÓMbájn

Hát nem az aratógépre gondoltam, sőt nem is a half-life halványkék-terminátorszemű gázálarcos kommandósaira, hanem a combineZM-re ami a különböző fókusztávú képekből készít nagy mélységélességű képet.
A salticidae levlistán jött a követekző kép...

Ami a "furcsa" a képpel kapcsolatban, az az eszméletlen mélységélesség.
A képről: A 9 mm-s pókot a plafonomon találtam a villanykörte mellett (Newport News, Virginia állam, Egyesült Államok). Rendkívül együttműködő modell volt, tökéletesen nyugodtan állt amíg fotóztam.
Szerintem egy nőstény (fehér sáv van a szemek alatt nem pedig rézszínű) Platycryptus undatus.

Egy Nikon 50mm f/1.4D -t használtam amit fordítva tettem fel egy Nikon 70-300mm f/4-5.6G-ra, és 13 sorozatképet készítettem különböző fókusztávolsággal (vagyis a képen más-más volt éles). Az alapképeket a CombineZM nevű fókuszsorbarendező programmal egyesítettem
Kattints a képre az eredeti szövegért és képért a flickeren.
A kép Kevin Collins munkája.

Friday, November 07, 2008

Friss JoA számok

Az

újságja a Journal of Arachnology, amellett hogy színvonalas újság, arról is híres, hogy a nemzetközi találkozók tematikus köteteit is ő jelenteti meg.

A cikkek közül, melyek ingyenesen elérhetőek talán a következőek tarthatnak érdeklődésre számot:
- Mating behavior of Sickius longibulbi (Araneae, Theraphosidae, Ischnocolinae), a spider that lacks spermathecae
- Kin discrimination in the amblypygid, Damon diadema
- Trechona rufa (Araneae, Dipluridae): new status, redescription and neotype designation with notes on the genus
- The identity of Mygale brunnipes C.L. Koch 1842 (Araneae, Theraphosidae), with a redescription of the species and the description of a new genus
- Revision of the theraphosid spiders from China (Araneae: Mygalomorphae)
- On the genus Neostothis Vellard (Araneae, Nemesiidae)
- Courtship and mating behavior of Grammostola schulzei (Schmidt 1994) (Araneae, Theraphosidae), a burrowing tarantula from Argentina.

KELLEMES OLVASÁST... akinek van kedve szvesen látunk fordításokat a blogon.

Tuesday, November 04, 2008

Valahol Európában...

... egy új pókásztársaság alakult. Az eleddig jelenlévő erős angol, francia, belga német, spanyol szoszájetik mellett jelennek meg az újak, a török pl. illetve a frissiben megalakult CSEH... ... pókásztársaság. Az oldaluk itt található, és rendkívül sok jó pókászuk is van. pl. Stano Pekár hogy egy rendkívül ötletes fickót említsek. Érdemes szétnézni az oldalon, főleg szakdolgozó (vagy csak érdeklődő) egyetemistáknak (és nem egyetemistáknak). Szép összefoglaló található pl. az Európai konferenciákról. A társaság megalakulásának apropója valószínűleg a 3 év múlva esedékes európai konferencia melynek Csehország ad otthont (2009 Görögország, majd 2010 Lengyelország de az Nemzetközi lesz).