Wednesday, April 30, 2008

Soren in da house

Múlt csütörtökön illusztris vendége volt a csütörtöki "spider sorting afternoon"-nak. Nem más mint a dán Délkeletázsiai MP szakértő Søren Rafn (igazábol az ø az ő, de ezért okoljuk a magyar ÁBÉCÉT). Volt szerencsém a saját irodámban (ami egyben a laborom is) vendégül látni őt, majd feltúrni az egész gyűjteményt a Cyriopagopus schioedtei típusegyedéért (mik vannak itt csak lepődöm olykor, bár azt remélem elmondtam, hogy ebben a nemes intézményben vala dolgozott Schjödte aki a Liphistius malayanus magyar nevén Maláj félpókot leírta vala, súgye értelemszerűen az a típus is itt leend). Szóval kerestük Thorell típusát amit egyébként Omothimusként írt le (én ezt a nevet MEGYJEGYEZNÉM), mígnem a könyvelést megnézve kiderült, hogy már régen Boris Strifflernél vannak aki Volker von Wirt részére kölcsönözte ki a típusokat. Szó mi szó minden út összefut.
Érdekes fejtegetésbe és beszélgetésbe bonyolódtunk, melynek nagy része itt olvasható: http://fugleedderkopper.blogspot.com/ s bár ezen blog is nemzeti hagyománytiszteletből (és lustaságból) en-nyelvén fejezi ki magát, teszen így Søren is. Akik viszont nem tudnak dánul, azoknak is érdemes ellátogatni ide, irodalomtöltögetés szempontjából. Ezt nem részletezem nagyon, magyarember úgyis letölti és megnézi a képeket...
A Cyriopagopus-t jártuk körbe emlékeim szerint a dnfsen is volt ezzel kapcsolatban egy HSZem ahol csaknem sikerült "átküzdeni" magam a beideegzéseken, de ez hamarosan változni fog. :D
Szóval több mint nemtitok hogy a C. sp. blue (plussz a szeriaszam) két árul pókoknak a Lampropelma violaceopes Abraham, 1924 fajnevet kellene viselniük. MÁS kérdés vajh Lampropelma e ez a faj...
Az arachnidán Pudingbá leirta a Cyriopagopus violaceopes (Abraham, 1924) nevet amit NEM kellett volna. Vagyon is a C. paganus típusegyede amit égre földre keres mindenki de senki nem találja, vagyis "type specimen is lost" lesz a sorsa. Továbbá erős a gyanú, hogy egy juvenil nőstény alapján írták le, ráadásul Myanmarból ami kicsit arébb van mint a többi faj. SENKI nem lenne meglepve ha kiderülne hogy egyéb - mostan megnevezni nem lehet mert senki nem látta - ismert fajjal lenne ő azonos.
És itt jön egy érdekes csavar. a Cyriopagopus fajok az Omothymus génuszból jöttek amit Simon egy tollvonással tett a Cyriopagopussal egyenlőve (hintette be utána sóval, hogy többé más ne is tudja milyen az IGAZI Cyriopagopus). Viszont ha a C. paganus nomen dubium lesz akkor a Cyriopagopus is az leszen, a többieknek pedig revalidálni kell a régi Omothymus nevet, és egy kakival kevesebb van a nevezéktan háza táján. Hogy ez zökkenőmentesen történjen arról személyesen fogok gondoskodni, hiszen Søren szívesen látott vendég a ZMUCban és valószínűleg vizsgái után rendszeresen megjelenik majd itt.
Üdv:
siler

Wednesday, April 16, 2008

T-Rattler a Csörgőmadárpók

Photobucket

Egy valószínűleg új génuszba tartozó Ausztrál madárpókról van szó, mely igen érdekesen stridulál. Máris nagy rajongótábora van, el is nevezték a hobbisták Csörgőmadárpóknak (Csörgőkígyómadárpóknak).

Hallgassuk csak...:



Akit komolyabban érdekelnek az Ausztrál madárpókok, esetleg fel is szeretné venni a kapcsolatot az Ausztrál pókosokkal, annak érdemes rápillantani az alábbi linkekre:

http://www.theata.org/home.php

http://www.thedailylink.com/australiantarantulas/index.html

Thursday, April 10, 2008

Az első cserebogarak már repülnek, így némi időráfordítással magunk is gyűjthetünk egy kis ígyencséget madárpókjainknak. Tápértékük nem túl nagy, viszont a madárpókok imádják őket "ropogtatni". Arra kell csak ügyelni, hogy ne vegyszerezett területről gyűjtsünk.

Photobucket

Photobucket
Én nagyon szeretem az állatokról szóló antik razokat, határozókat. Minap is találtam egy jó kis oldalt. Sajnos pókokat nem leltem fel benne, de sok egyéb érdekességet igen. Eléggé rendszertelenül lett felpakolva a tartalom az oldalra (több dolog újra, meg újra ismétlődik), de a téma iránt érdeklődők biztosan találnak érdekes dolgokat, hiszen végeredményben a férgektől a majmokig nagyon sok állatról vannak fent rajzok.

Photobucket

Innen indul, aztán már csak a "next file'-t kell nyomni:

http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/~stueber/library/species_zoo/species_00001.html